Choroby – co warto o nich wiedzieć?

Anoreksja to wyniszczająca choroba, która może się rozwinąć u dziewczynek w okresie dojrzewania, oraz u młodych kobiet. Zachorowania najczęściej występują pomiędzy 14 a 18 rokiem życia.

Choroba ta zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym, polega na celowej utracie wagi, czego następstwem jest wyniszczenie organizmu i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Inna choroba, która może ujawnić się u nastolatków w okresie dojrzewania, to choroba Hashimoto, o podłożu autoimmunologicznym.
Jej objawy to stan zapalny tarczycy i niedoczynność tego gruczołu.

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta, jeżeli chorują rodzice lub rodzeństwo. Przed postawieniem diagnozy konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych badań oraz wykonanie USG tego gruczołu.
Kolejne schorzenie, które może wystąpić u dzieci, to choroba bostońska, zwana chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Powodują ją enterowirusy i jest zaraźliwa. Objawy to wysypka grudkowa lub pęcherzykowa na dłoniach, stopach i błonie śluzowej jamy ustnej.

Dorosłe osoby także mogą się zarazić. Wszystkie wymienione choroby mają różne przyczyny i objawy, ale można je też w pewnym stopniu powiązać z zanieczyszczonym środowiskiem i stresem, w jakim żyjemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *